HALI SAHA YAPAN FİRMALAR

 

HALI SAHA YAPAN FİRMALAR

Haber Tarihi: 30 - Nisan


Halı Saha Yapmı ve Yapan Firmalar 

Halı saha yapımında standart ölçülerden yararlanılmaz. Yani firmaların müşterilere sunmuş oldukları belli ölçüler yoktur. Daha çok müşterinin belirlemiş olduğu ve arsaya uygun olan ölçülerde yapım gerçekleştirilir. Ayrıca kullanılmak istenen malzemelerin seçimi de müşterilere bırakılır ve inşa buna göre tamamlanır. Bu nedenle sabit bir fiyatta yoktur. Ancak kullanılan malzemelerin benzer olması nedeniyle hemen hemen aynı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Halı saha yapan firmalar bütün malzemeleri ve kullanılacak olan ekipmanları kendisi tahsis eder. Çalışmalar kazıyla başlar ve sahanın alanın kapatılması, suni çimlerim yere serilmesi ile tamamlanır. Açık halı saha yapımı yaklaşık olarak 30 günde tamamlanır. Eğer kapalı halı saha yapılacaksa bu süre biraz daha uzar.

Halı saha yapan firmalar kullanmış oldukları çim üzerine farklı uygulamalar da yapmaktadır. Granüllü ve kumlu sistemler bunlar arasında yerini almaktadır. Alanın genişliğine göre kullanılması gereken her malzeme de artış gösterir. Hem çimin büyüklüğü daha fazla olacaktır hem de alanın kapatılacak olduğu çit sisteminin metrekaresi büyüyecektir. Üstelik drenaj sistemlerinin de genişliği artabilir. Bu nedenle fiyatlarda da değişiklikler meydana gelir.

Günümüzde çok sayıda halı saha yapan firma bulunması mümkündür ve her biri profesyonel olarak çalışmaktadır. Çünkü halı saha yapımı göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Firmalar ilk olarak zemin çalışmaları yaparlar. Zeminin tamamen düz olması ve herhangi bir dalgalanmaya sahip olmaması son derece önemli bir konudur. Bunun yanı sıra oluşturulan sahaların simetrik olması da önem taşır. Aksi takdirde kullanıma uygun olmaz ya da üzerinde tekrar çalışma yapılması gerekir. Halı saha yapan firmalar bu nedenle eksiksiz çalışır ve gerçekleştirilmesi gereken aşamaları sırasıyla kat ederler. Böylece ortaya kusursuz sonuçların çıkması da mümkün olacaktır.